چهارشنبه 11 شهريور 1383

آسوشيتدپرس: هر كس رئيس‌‏جمهور آمريكا شود ايران را با بزرگ‌‏ترين چالش روبرو خواهد كرد، ايلنا

تهران- خبرگزاري كار ايران
خبرگزاري آمريكايي آسوشيتدپرس اعلام كرد: هر كس به‌‏عنوان رئيس‌‏جمهور آمريكا انتخاب شود ايران را با بزرگ‌‏ترين چالش در عرصه سياست‌‏خارجي روبرو خواهد كرد.
به گزارش سرويس ديپلماتيك ايلنا، اين خبرگزاري با انتشار گزارشي از بررسي سياست‌‏هاي دو نامزد اصلي انتخابات رياست‌‏جمهوري آمريكا در قبال جمهوري اسلامي ايران آورده است: اوضاع نابسامان عراق و جاسوساني كه مقامات اسرائيل و پنتاگون را به هم مرتبط مي‌‏كنند اميدهاي آمريكا براي ممانعت از بلندپروازي‌‏هاي هسته‌‏اي ايران را پيچيده‌‏تر مي‌‏سازد زيرا هم "جورج بوش" و هم "جان كري" اعلام كرده‌‏اند كه قصد دارند براي ممانعت از تقويت دولتي اسلامگرا، دشمن با آمريكا و مجهز به تسليحات هسته‌‏اي از روش‌‏هاي ديپلماتيك استفاده كنند.
بر اساس اين گزارش ، نه بوش و نه كري از عمليات پيشگيرانه بر ضد ايران حمايت نمي‌‏كنند اما بوش ايران را بارها به دست‌‏كشيدن و توقف برنامه‌‏هاي هسته‌‏اي خود فراخوانده و تهران را تهديد كرده است ولي هنوز مشخص نيست كه اگر ايران بر حق خود پافشاري كند و آژانس بين‌‏المللي انرژي اتمي سازمان‌‏ملل‌‏متحد نيز بر ضد ايران تصميم نگيرد بوش چه كاري انجام مي‌‏دهد.
به گزارش آسوشييتدپرس اگرچه ايران پس از عراق، بزرگ‌‏ترين تهديد بر ضد آمريكا محسوب مي‌‏شود، اما جلب حمايت داخلي و يا بين‌‏المللي براي انجام عمليات نظامي بر ضد تهران كار دشواري است.
"رابرت مالي"، مشاور كلينتون در امور خاورميانه در اين باره مي‌‏گويد: حمله به ايران، هيچ‌‏گاه گزينه معتبر و موثقي نبوده است.
"ريموند تانتر" از مؤسسه "سياست خاور نزديك" نيز گفت" من معتقدم رئيس‌‏جمهور بعدي، گزينه‌‏هاي زيادي ندارد جز اينكه از گروه‌‏هاي ضد ايراني حمايت كند.
وي اين اظهارات را در حالي به زبان مي‌‏آورد كه گروه‌‏هايي مانند گروهك تروريستي منافقين در ليست گروه‌‏هاي تروريستي آمريكا قرار دارند و سياستمداران هم تقريباً به‌‏طور علني از آن حمايت مي‌‏كنند.


تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

تانتر تصريح كرد: هر دو گزينه چه حمايت از عمليات نظامي بر ضد ايران و يا حمايت از گروه‌‏هاي ضد ايراني با توجه به اينكه "لاري فرانكلين" تحليلگر خاورميانه اطلاعات طبقه‌‏بندي‌‏شده پنتاگون را در اختيار اسرائيل قرار مي‌‏داده است يا نه، آسيب مي‌‏بيند.
وي افزود: افرادي كه مي‌‏گويند گروه‌‏هاي ضد ايراني را رها كنيد مي‌‏توانند به همراهي و پيروي از دستورات اسرائيل متهم شوند.
اين كارشناس آمريكايي در پايان گفت: ضربه‌‏اي كه فرانكلين به آمريكا وارد كرده بسيار آسيب‌‏آور و زيان‌‏بخش بوده است.

دنبالک:
http://khabarnameh.gooya.com/cgi-bin/gooya/mt-tb.cgi/11528

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'آسوشيتدپرس: هر كس رئيس‌‏جمهور آمريكا شود ايران را با بزرگ‌‏ترين چالش روبرو خواهد كرد، ايلنا' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016