پنجشنبه 23 تیر 1384

هما زرافشان: زرافشان برای کسب آزادی مشروط، نسبت به جرم ناکرده تقاضای عفو نخواهد کرد، راديو فردا


مقامات جمهوری اسلامی اعلام کردند اگر اکبر گنجی و ناصر زرافشان اگر تقاضای عفو کنند و بپذیرند که اشتباه کرده‌اند، می‌توانند به طور مشروط آزاد شود. هما زرافشان در مصاحبه با رادیوفردا به نقل از همسر خود، دکتر ناصر زرافشان می‌گوید در مورد حکمی که از ابتدا به آن تمکین نشده تقاضای عفو و آزادی مشروط کردن بی‌معنی است. خانم زرافشان می گوید همسر من فقط وکیل اولیای دم پرونده قتل های زنجیره ای است و نماینده حقوق آنهاست. خودش صاحب حق نیست و نمی‌تواند بر سر این حقوق به میل خودش مصالحه یا معامله بکند. وی به نقل از زرافشان که در بیمارستان بستری است، می گوید من زیر بار سنگین خون به ناحق‌ریخته موکلین خودم هستم و به خاطر پافشاری بر دادخواهی خون آنان زندانی شدم آیا انتظار دارید بپذیرم که اشتباه کردم و تلویحا متعهد شوم که دیگر این کار را نخواهم کرد؟
نازي عظيما
------------------------------------

علی سجادی (رادیوفردا): در حالیکه فعالان نهادهای سیاسی و حقوق بشر در ایران و جهان خواهان رسیدگی به وضع اکبر گنجی، روزنامه نگار محبوس، شده‌اند که بیش از یک‌ماه است در اعتصاب غذا به سر می‌برد، ناصر زرافشان، وکیل زندانی پرونده قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای نیز در بیمارستان بستری است و تحت درمان قرار گرفته است.
مقامات جمهوری اسلامی اعلام کردند این دو زندانی اگر تقاضای عفو کنند و بپذیرند که اشتباه کرده‌اند، می‌توانند به طور مشروط آزاد شود. هما زرافشان در مصاحبه با رادیوفردا به نقل از همسر خود، دکتر ناصر زرافشان می‌گوید در مورد حکمی که از ابتدا به آن تمکین نشده تقاضای عفو و آزادی مشروط کردن بی‌معنی است.

هما زرافشان (همسر وکیل بیمار و محبوس، تهران): بحث آزادی مشروط دنبال طبیعی تحکیم به حکم صادره از سوی کسی است که محکوم شده که بعد از تحمل نیمی از مدت زندان، امکان استفاده از آن برایش به وجود می‌آید و تلویحا به معنی این است که کسی که از آزادی مشروط برخوردار می‌شود، متعهد می‌شود از تکرار آنچه به خاطر آن به زندان رفته، خودداری کند. شوهر من از حقوق موکلین خود دفاع کرده و به خاطر پافشاری بر اجرای قانون و عدالت و تعقیب عاملان و آمران قتل‌های سیاسی به زندان افتاده. پرونده قتل‌های سیاسی که به قتل‌های زنجیره‌ای معروف شده در واقع یک پرونده ملی است و وارث و متولی آن مردم ایران هستند و همسر من فقط وکیل اولیای دم آن پرونده است و نماینده حقوق آنهاست. خودش صاحب حق نیست و نمی‌تواند بر سر این حقوق به میل خودش مصالحه یا معامله بکند. مگر می‌توان خون به ناحق‌ریخته کودک معصوم 9 ساله‌ای را که ناخواسته هنگام حمله قاتلان در آغوش پدرش بوده و قاتلان پدرش او را قطعه قطعه کرده‌اند، فراموش کرد؟ او می‌گوید که من زیر بار سنگین خون به ناحق‌ریخته موکلین خودم هستم و به خاطر پافشاری بر دادخواهی خون آنان زندانی شدم آیا انتظار دارید بپذیرم که اشتباه کردم و تلویحا متعهد شوم که دیگر این کار را نخواهم کرد؟ معنای درخواست آزادی مشروط برای زندانی مثل همسر من این است. او می‌گوید که اگر چنین موضعی داشتم از همان ابتدا برایم مقدور بود که اصلا به زندان نیافتم. او معتقد است که ایستادگی، شکیبائی و تحمل او نماد ایستادگی و شکیبائی و مقاومت مردم ایران است و او حق ندارد این شکیبائی و مقاومت را درهم بشکند. حرف شوهر من هم این است که در باره حکمی که از ابتدا من و جامعه به آن تمکین نکرده‌ایم، در خواست آزادی مشروط هم بی‌معنی است.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

مسعود ملک (رادیوفردا): خانم زرافشان، آخرین باری که آقای زرافشان را دیدید کی بود؟

هما زرافشان: من همسرم را چون در بیمارستان بستری است و تحت نظر پزشکان متخصص است، ملاقات دارم باش از نزدیک و چند روز است که می‌بینمش.

م.م.: آیا حالشان بهتر است؟

هما زرافشان: وضعت او به طور کلی خوب دو قطعه سنگ هنوز در هر دو کلیه او وجود دارد و در بخش کلیه چپ او سنگ هست و همین‌طور در کلیه راستش سنگی دیده شده که با توجه به سنگ شکنی که ظرف یکی دوماه اخیر انجام شده هنوز این سنگ دفع نشده و با درد همراه است.

Copyright: gooya.com 2016