دوشنبه 7 فروردین 1385

علیرغم تشدید جنگ تبلیغاتی میان دو طرف، مذاکره میان آمریکا و جمهوری اسلامی درحال شکل گیری است، راديو فردا

با وجود خبرهای مربوط به مذاکره مستقیم میان جمهوری اسلامی و آمریکا درباره عراق، مسولان دوطرف بر شدت جنگ تبلیغاتی هم افزوده اند. جرج بوش گفت: من به سفیرمان در عراق اجازه دادم که برای حکومت ایران توضیح دهد که ما نمی خواهیم ایران در امور عراق دخالت کند. آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز ضمن اعلام پذیرش گفتگوی مستقیم با آمریکا جنگ تبلیغاتی با آن کشور را هم شدت داد. در همین حال کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگویی با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت سفیر آمریکا در افغانستان این اواخر چندین بار با سفیر جمهوری اسلامی گفتگو کرده است. روزنامه سعودی الوطن نوشت مذاکرات ایران و آمریکا درباره عراق از هفته گذشته در سفارتخانه یکی از کشورهای هم پیمان آمریکا در عراق عملا آغاز شده است. به نوشته الوطن در این دیدار دو طرف در خصوص بررسی مسایل اساسی درمورد عراق و تعیین یک جدول کاری توافق کردند.
بهمن باستانی


بهمن باستانی (رادیو فردا): از حدود دو هفته پیش که زلمای خلیلزاد سفیر آمریکا در عراق برای دومین بار در یک ماه گذشته حکومت ایران را به گفتگوی مستقیم درباره عراق فراخواند، تا دیروز یکشنبه مسولان حکومت های ایران و آمریکا ضمن استقبال از گفتگوی مستقیم به هیزم آتش جنگ تبلیغاتی هم افزودند. زلمای خلیلزاد در دوهفته گذشته دوبار جمهوری اسلامی را به دخالت در ناآرامی های خونین عراق متهم کرده است و جرج بوش رئیس جمهوری آمریکا نیز در آستانه نوروز پذیرش و چشم انداز مذاکره مستقیم با ایران را چنین بیان کرد.
(صدای جرج بوش)

ب.ب: جرج بوش گفت: من به سفیرمان در عراق اجازه دادم که برای حکومت ایران توضیح دهد که ما نمی خواهیم ایران در امور عراق دخالت کند. وی ادامه داد بنظر من این مهم است که حکومت ایران این سخن را از منبع دست اول بشنود. رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت من به زلمای خلیلزا د گفته ام که در بغداد برای نماینده حکومت ایران روشن کند که تلاش برای گسترش درگیری های فرقه ای یا وارد کردن مواد و ابزاری به عراق برای ساختن بمب بکار می رود برای آمریکا غیرقابل قبول است.

(صدای جرج بوش)

ب.ب: در ایران هم آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و آقای محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ضمن اعلام پذیرش گفتگوی مستقیم با آمریکا جنگ تبلیغاتی با آن کشور را هم شدت دادند.

آیت الله علی خامنه ای: اما اگر مذاکره به معنای اینست که عرصه ای باز شود برای اینکه طرف زورگو و پررو و مکار با اتکای به زور بخواهد حرفهای خودش را تحمیل بر طرف کند این مثل بقیه موارد همچنانکه اعلام کردم ممنوع خواهد بود... تبین این نکته است به آمریکایی ها که آنها دست از سر عراق باید بردارند تا ملت عراق کشورشان را خودشان اداره کنند. دست از تحریک قومیت ها باید بردارند تا عراق روی امنیت را ببیند.

ب.ب: به این ترتیب آنطور که مسولان دو حکومت عنوان کرده اند نمایندگان ایران و آمریکا در بغداد روبروی هم می نشینند تا همان مواضعی را که در سه سال گذشته بارها در سخنرانی ها و از طریق ارتباط جمعی مطرح کرده اند، با یکدیگر هم مستقیما در میان بگذارند.

اما سخنان روز گذشته وزیر امور خارجه آمریکا و نوشته روزنامه سعودی الوطن از بسیاری نکات علنی نشده هم خبر می دهد. کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته در گفتگویی با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت سفیر آمریکا در افغانستان این اواخر چندین بار با سفیر جمهوری اسلامی در آن کشور درباره مسائل امنیتی گفتگو کرده و اگر لازم باشد بازهم چنین گفتگوهایی خواهیم داشت.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

همزمان روزنامه سعودی الوطن به نقل از آنچه منابع مطلع آمریکایی نامید نوشت مذاکرات ایران و آمریکا درباره عراق از هفته گذشته در سفارتخانه یکی از کشورهای هم پیمان آمریکا در عراق عملا آغاز شده است. به نوشته الوطن در این دیدار دو طرف در خصوص بررسی مسایل اساسی درمورد عراق و تعیین یک جدول کاری توافق کردند.

الوطن افزوده است که برپایه این جدول کاری دو طرف درباره روند سیاسی عراق از جمله تشکیل دولت آینده این کشور، نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی در عراق و چشم انداز حضور نیروهای نظامی آمریکا در عراق و چگونگی این حضور نظر خود را با طرف مقابل مبادله خواهند کرد.

Copyright: gooya.com 2016