چهارشنبه 11 آذر 1383

محسن آرمين : مردم به اين باور رسيدند كه چه رأي بدهند و چه رأي ندهند , اراده ديگري سرنوشت آنها را تعيين مي‌‏كند، ايلنا

تهران- خبرگزاري كار ايران

سخنگوي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي ، گفت : بي‌‏اعتمادي مردم , ناشي از رقابت‌ احزاب سياسي يا عمل نكردن افراد انتخاب شده به وعده‌‏هاي خود نيست ، اين بي‌‏اعتمادي از اين احساس ناشي مي‌‏شود كه مردم خود را در تعيين سرنوشت و اداره كشور بي‌‏تأثير مي‌‏دانند .

به گزارش خبرنگار "ايلنا" ، محسن آرمين طي سخناني در تريبون احزاب كه در حاشيه نمايشگاه دستاوردهاي وزارت كشور برگزار شد ، شرايط كشور در توسعه سياسي را برداشتن گام‌‏هاي اول و عاري از هرگونه پيچيدگي دانست و گفت : شايد چندان خوشايند نباشد ، اما ما در عرصه توسعه سياسي به درجه‌‏اي از پيچيدگي نرسيديم كه تئوري‌‏هاي پيچيده براي آن چاره‌‏ساز باشند .
وي ادامه داد : ما هنوز با بحث‌‏هاي پايه‌‏اي درگير هستيم و اين سئوال براي ما وجود دارد كه چرا بايد به دنبال مشاركت مردم باشيم ؟ اين بحث ابتدايي بين مسوولان و نظريه‌‏پردازان وجود دارد و هنوز به يك جمع‌‏بندي تئوريك براي يافتن پاسخ آن دست نيافته‌‏اند .
آرمين تصريح كرد : آنچه مشاركت مردم را ضروري مي‌‏كند , اين است كه مردم و جامعه را منشاء قدرت و مشروعيت بدانيم و بپذيريم كه نظام, مشروعيت خود را از جامعه به دست مي‌‏آورد و قدرت به مردم تعلق دارد . براساس اين ديدگاه گروهي با هدف نظارت و كنترل بر امر قدرت و دخالت در فرآيندهاي تصميم‌‏گيري و تصميم‌‏سازي از سوي مردم خواهان مشاركت آنان مي‌‏شوند . مشكل اصلي ما اين است كه آيا مي‌‏پذيريم جامعه منشاء قدرت است يا خير ؟
اين عضو سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي , تأكيد كرد : وقتي چند نفر ادعا مي‌‏كنند كه مي‌‏توانند براي 60 ميليون نفر تصميم بگيرند و يا زماني كه نهادي خود را در برابر هيچ فرد , نهاد ديگر يا مردم مسوول نمي‌‏داند به اين معني است كه آنها منشاء قدرت را در جامعه نمي‏بينند . با اين ديدگاه تئوريك ؛ مشاركت مردمي در درازمدت ادامه پيدا نمي‌‏كند و جامعه ديگر به اين مشاركت كه مبتني بر خواست بالا دست‌‏هاي آنهاست ، رو نمي‌‏آورد و به وضعيتي مشابه حال حاضر مي‌‏رسيم .
آرمين در بخش ديگري از سخنان خود به دلايل پديد آمدن بحران‌‏هاي چند سال گذشته در جامعه اشاره كرد و گفت : تلاش‌‏هاي بسياري انجام مي‌‏شود كه بيشتر تنش‌‏ها و بحران‌‏هاي جامعه را به رقابت سياسي و احزاب نسبت دهد تا ذهنيت تاريخي منفي مردم نسبت به اين موضوع را دوباره زنده كند ، در حالي كه 90 درصد از اين بحران‌‏ها , ربطي به رقابت‌‏هاي سياسي نداشت . آيا دستگيري افراد , تعطيلي روزنامه‌‏ها و تحت تعقيب قرار دادن متفكران و نويسندگان به رقابت‌‏هاي حزبي مربوط است ؟ مشكل اصلي ما دخالت نارواي قدرت در عرصه رقابت‌‏هاي سياسي است كه موجب مشكلات فراوان مي‌‏شود . يكي از اين مشكلات نيز بحران مشاركت است .

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

آرمين مدعي شد : مردم به اين باور رسيدند كه چه رأي بدهند و چه رأي ندهند , اراده ديگري سرنوشت آنها را تعيين مي‌‏كند . اينكه تا يك ماه قبل از انتخابات , هيچ حزب و گروهي نمي‌‏تواند نامزد خود را انتخاب كند به دخالت نامشروع قدرت باز مي‌‏گردد .

دنبالک: http://mag.gooya.com/cgi-bin/gooya/mt-tb.cgi/15066

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'محسن آرمين : مردم به اين باور رسيدند كه چه رأي بدهند و چه رأي ندهند , اراده ديگري سرنوشت آنها را تعيين مي‌‏كند، ايلنا' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016