سه شنبه 12 اسفند 1382

بيانيه حزب ملت ايران به مناسبت 14 اسفند سالگرد در گذشت مصدق

پاينده ايران اي آفريدگار پاك
ترا مي پرستم و از تو ياري مي جويم
حزب ملت ايران
دفتر اروپايي


14 اسفند سالگرد در گذشت مصدق بزرگ
پيشواي نهضت ملي ايران زمين

“ …بمن گناهان زيادي نسبت داده اند . ولي من خود مي دانم كه يك گناه بيشتر ندارم و آن اين است كه تسليم تمايلات خارجيان نشده و دست آنان را از منابع ثروت ملي كوتاه كرده ام ، و در تمام مدت زما مداري خود از لحاظ سياست داخلي و خارجي فقط يك هدف داشته ام و آن اين بود كه ملت ايران بر مقدرات خود مسلط شود و هيچ عاملي جز اراده ملت در تعيين سرنوشت مملكت دخالت نكند . پس از پنجاه سال مطالعه و تجربه به اين نتيجه رسيدم كه جز تأمين آزادي و استقلال كامل ممكن نيست كه ملت ايران بر مشكلات و موانع بيشماري كه در راه سعادت و عظمت خود دارد غلبه كند ، و براي نيل به اين منظور تا آنجا كه توانستم كوشيدم .
راست است كه مي خواستند سرنوشت من و خانواده ام را درس عبرت ديگران كنند . ولي من مطمئنم كه نهضت ملي ايران خا موش نشدني است و هرگز فراموش نمي شود . تنها آرزويم اين است كه تمام طبقات و آحاد ملت پيرو هر مسلك و مذهب و دين ، بخصوص افراد طبقه جوان كه چشم و چراغ مملكت و مايه اميد كشورند ، عظمت و اهميت نهضت خود را بخوبي درك كنند و بهيچ صورت از تعقيب راه پرافتخاري كه رفته اند دست نكشند . ”
( از دفاعيات دكتر مصدق در جلسه چهارم دادگاه فرمايشي نظا مي )

در چهاردهم اسفندماه 1345 خورشيدي ، شمع وجود بزرگ مردي بخاموشي گراييد كه صفحه هايي از تاريخ ايران زمين را با نور خويش درخشان نموده بود ، آزاد مردي از تبار سياوش كه سياست را بر پايه هاي اخلاق و ادب و انسانيت بنا نهاد . در دوراني كه سياست پيشگان براي پيشبرد هدف هاي نا مشروع ، خود را در دامان شرق و غرب انداخته و براي تحكيم موقعيت خويش ، آماده دادن هر گونه امتيازي به بيگانگان بودند ، مصدق بزر گ بپا خاست و با اعلام تز سياست منفي به مبارزات ملت ايران سمت و سويي ملي گرانه داد و دست بيگانگان را از دخالت در امور كشور و تسلط بر منابع و ثروت هاي ملي قطع نمود . بعدها رهبران كشورهاي آسيا و افريقايي :
جواهر لعل نهرو ، مارشال تيتو ، عبدالناصر و احمد سوكارنو با الهام گرفتن از اين تز پيشواي ملت ايران ، سازمان كشورهاي غير متعهد جهان را پايه گزاري نمودند .
مصدق بزرگ برخلاف سياستمداران گذشته و حال ، در حرف و عمل همواره راستي و درستي را در نظر مي گرفت و پيش از ا نجام هركاري مردم را در جريان امور نهاده و هر كاري را با همياري و پشتيباني ملت ايران به انجام مي رساند . او پيامبر آزادي و اخلاق در عالم سياست بود . مصدق و گاندي دو ستاره تابناكي بودند كه در آسمان مشرق زمين درخشيدند . بي جهت نبوده و نيست كه خودكامگان و دشمنان اين سرزمين اهورايي همواره از نام مصدق چه در زمان حيات و چه پس از مرگش ، در هراس و وحشت بسر برده و مي برند .و تا توانسته اند هر حيله و ترفندي را براي بد نام كردن او بكار مي برند و براي تيره نمودن خورشيد جاويداني آسمان ايران زمين ، خفاشان فرو مايه را به پرواز وا داشته اند . عده اي وقيحانه او را به انگليس و گروهي به روسيه شوروي و جمعي به آمريكا نسبت داده اند ، برخي هم از او تحت عنوان :
« استخوان هاي پوسيده » و يا اينكه « او هم مسلم نبود و مي خواست به اسلام عزيز سيلي بزند » ياد كرده اند ولي اين ابر مرد تاريخ ايران زمين همواره بالا تر از وهم اين و آن بوده و خواهد بود . مكتبي كه او بنا نهاد ، روشني بخش راه نجات ملت ايران و همه ملت هاي در بند و اسير استبداد و استعمار مي باشد ، راه مصدق ، راهي است بسوي آزادي و استقلال واقعي و بازگشت به عظمت ديرينه ايران زمين و راهي است كه براي هميشه دروغ و تزوير و بگير و ببند و اعدام و شكنجه را از اين نيا خاك ورجاوند برچيده خواهد نمود و همه قوم هاي ايراني با هر دين و مسلك و مرام در اداره كشور بطور يكسان و برابر سهيم و شريك خواهند بود .
هم ميهنان ، با بزرگداشت راه مصدق و پيروي از مكتب مصدق است كه مي توان سرزمين خود را از سلطه استبداد و ارتجاع رها ساخته و آزادي و مردم سالاري را برپا داشت. و با ياري هم ، جايگاه از دست رفته ميهن عزيز مان را در جهان امروز دوباره بدست آورد تا نسل هاي آينده از ما به نيكي ياد نموده و به داشتن چنين مادران و پدراني مبI رز و آزاديخواه افتخار نمايند .

درود بر روان مصدق بزرگ پيشواي نهضت ملي ايران
درود بر روان شهيد دكتر حسين فاطمي سردار نهضت ملي ايران
درود بر روان شهيدان مثله شده داريوش و پروانه فروهر
ادامه دهندگان راه مصدق
درود بر روان همه شهيدان راه آزادي و بزرگي ايران زمين
درود بر تمامي زندانيان سياسي
درود بر دانشجويان مبارز

سه شنبه 12/12/1382 خورشيدي
دفتر اروپايي حزب ملت ايران

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

دنبالک:
http://khabarnameh.gooya.com/cgi-bin/gooya/mt-tb.cgi/5257

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'بيانيه حزب ملت ايران به مناسبت 14 اسفند سالگرد در گذشت مصدق' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016